Ostatnio liczba Ukraińców w Polsce rośnie i coraz częściej można usłyszeć język ukraiński na ulicach miast. Ta sama sytuacja jest na Ukrainie. Są u nas studenci z Ukrainy, a w Tarnopolu – studiujący Polacy. Ukraińcy w Suwałkach, a także Polacy w Tarnopolu korzystają z ofert banków, usług operatorów telekomunikacyjnych, robią zakupy. Języki polski i ukraiński różnią się jednak, mimo przynależności do jednej, słowiańskiej grupy językowej. Można jakoś załatwić sprawy urzędowe, ale czy można poznać bogactwo naszych kultur? Niniejszym projektem chcemy przybliżyć mieszkańcom Suwałk kulturę Ukrainy, a mieszkańcom Tarnopola – kulturę polską.
Głównym celem projektu jest zbliżenie kulturowe dwóch sąsiadujących krajów, zwłaszcza dwóch miast: Suwałk i Tarnopola. Grupami docelowymi są mieszkańcy Suwałk i Tarnopola oraz okolic, Ukraińcy w Suwałkach i Polacy w Tarnopolu, turyści, goście odwiedzający te miasta.
W efekcie realizacji projektu powstają:
- nowe atrakcje turystyczne ( „Ternopillya literacka”, „Biblioteka ekologiczna”, „Biblioteka miejska”, szlak suwalskich krasnoludków w wersji ukraińskiej)
- mapy literackie i artystyczne miast partnerskich („Litmaping”, „Bibliomaping”);
- imprezy „Dni Kultury Suwałk” – w bibliotekach Miasta Tarnopol oraz „Dni kultury Tarnopola” w suwalskiej Bibliotece Publicznej. W czasie tych akcji będą zorganizowane spotkania literackie, spotkania twórców ludowych, wystawy książek artystycznych poświęconych sławnym osobom z Suwałk i Tarnopola, koncerty, prezentacje bajek nagranych w dwóch językach i inne atrakcje;
- miejsce z bezpłatnym dostępem do Internetu wraz ze stacją komputerową z ukraińską klawiaturą komputerową w suwalskiej bibliotece do korzystania przez osoby posługujące się językiem ukraińskim na co dzień;
- księgozbiór ukraińskojęzyczny w bibliotece w Suwałkach i analogicznie polskojęzyczny w bibliotece w Tarnopolu;
- „Przewodnik po Suwałkach dla Ukraińców” – aktualności przydatne Ukraińcom przebywającym w Suwałkach będą drukowane na łamach „DwuTygodnika Suwalskiego”
- niniejsza strona internetowa o historii i kulturze Suwałk oraz z informacjami użytecznymi dla obcokrajowców dostępna w językach polskim i ukraińskim.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu „Promocja lokalnej kultury i zachowanie dziedzictwa historycznego”, a zwłaszcza Priorytet 1.1 Promocja lokalnej kultury i historii.
Nota
Niniejsze materiały dot. Suwałk powstały w oparciu o przewodnik turystyczny „Suwalskie ścieżki kulturowe” (wyd. I 2007, wyd. II, 2013 przez Urząd Miejski w Suwałkach). Autorami przewodnika była grupa miłośników Suwałk zgrupowana w Stowarzyszeniu Pastwisko.org, a ostateczny kształt merytoryczny i językowy materiałom nadali Piotr Kuczek i Wojciech Pająk. Była to pierwsza w Suwałkach koncepcja wytyczenia i opracowania „ścieżek kulturowych” po mieście – projekt obejmował przewodnik w wersji internetowej i drukowanej, mapki oraz przede wszystkich umieszczenie dwujęzycznych tablic na poszczególnych obiektach.
Pierwotny pomysł wprowadzenia wątków tematycznych w zwiedzaniu miasta jest obecnie stosowany w kolejnych publikacjach miejskich. Dochodzą kolejne trasy, nowe atrakcje. Niniejsza internetowa publikacja także opiera się o pierwotną wersję, uzupełnia ją, porządkuje i miejscami uczytelnia (np. trasa dotychczasowej ścieżki „spacerowej” po minimalnej modyfikacji zyskała konkretną nazwę – wielowyznaniowa; odrębnie został też potraktowany temat walorów przyrodniczych miasta).
To „biblioteczne” spojrzenie na Suwałki, zasugerowane przez jednego z twórców niniejszej strony internetowej, który jest jednocześnie współautorem pierwszego wydania „ścieżek”.
Bibliografia w wyborze
- Ambrosiewicz M., Suwalscy rabini, „Rocznik Augustowsko-Suwalski” 2012, T. 12.
- Ambrosiewicz M., Sztetl z długą ulicą, Suwałki 2016.
- Bacewicz J., 285 lat Suwałk, Suwałki 2005.
- Bacewicz J., Podstawy wiedzy regionalnej : ziemia suwalska, Słobódka 2002.
- Bacewicz J., Sam na sam z Suwalszczyzną, Suwałki 1991.
- Bacewicz J., Spacerkiem po Suwałkach, Suwałki 2006.
- Bacewicz J., Ulicami i uliczkami Suwałk, Suwałki 2008.
- Filipowicz Z., Suwalszczyzna, Warszawa 1980.
- Filipowicz Z., Suwałki i okolice, Warszawa 1984.
- Juszkiewicz E., Historia żydowskiego osadnictwa w Suwałkach, [w:] Żydzi Wschodniej Polski. 2, W blasku i cieniu historii, red. B. Olech i J. Ławski, Białystok 2014.
- Maciejewski S., Po ziemi suwalskiej : przewodnik turystyczny, Suwałki 1994.
- Maciejewski S., Romans z Suwalszczyzną, Suwałki 2008.
- Maciejewski S., Suwałki i okolice : przewodnik, informator, Suwałki 1997.
- Markowski A., Między Wschodem a Zachodem : rodzina i gospodarstwo domowe Żydów suwalskich w pierwszej połowie XIX wieku, Warszawa 2008.
- Matusiewicz A., Drukarnie i księgarnie w Suwałkach w pierwszej połowie XIX wieku, „Rocznik Augustowsko-Suwalski” 2001, T. 1.
- Matusiewicz A., Ludność żydowska w Suwałkach w I poł. XIX wieku, „Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce” 1993, nr 1-2.
- Matusiewicz A., Szpital w Suwałkach : dzieje i ludzie : 1842-1985-2015, Suwałki 2015.
- Matusiewicz A., Świątynie w Suwałkach w XIX wieku, „Rocznik Augustowsko-Suwalski” 2012, T. 12.
- Matusiewicz A., Filipowicz S., Żydzi na Suwalszczyźnie : (wybrane materiały źródłowe), Suwałki 1993.
- Radziwonowicz T., Staroobrzędowcy w dokumentach władz (1945-1970), „Rocznik Augustowsko-Suwalski” 2008, T. 8.
- Słownik pracowników książki polskiej, red. I. Treichel, Warszawa 1972.
- Studia i materiały do dziejów Suwalszczyzny : praca zbiorowa, J. Antoniewicz, Białystok 1965.
- Suwalskie ścieżki kulturowe, red. P. Kuczek, Suwałki 2012.
- Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, red. J. Kopciał, Suwałki 2005.
- Szkopińska A., Obecna nieobecność. Ewangelicy na Sejneńszczyźnie. Dziedzictwo kulturowe jako źródło historii, „Civitas Hominibus : rocznik filozoficzno-społeczny”, 2013, T. 8.
- Zubowski P., Władze wojskowe, cywilne i kościelne a problem cerkwi prawosławnych w II Rzeczypospolitej – studium na przykładzie świątyń Suwałk, Łomży i Augustowa, „Dzieje Najnowsze”, Rocznik XLIX, 2017, z. 4.