„Kiedy […] po 123 latach niewoli odradzała się niepodległa Rzeczpospolita, los Suwalszczyzny pozostawał nierozstrzygnięty. […] Listopad 1918 roku nie był jednak okresem straconym dla polskiej społeczności zamieszkującej obszar Suwalszczyzny, a jej największym osiągnięciem było powołanie w połowie miesiąca Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego, której celem było pokojowe przejęcie władzy i jak najszybsze przekazanie jej organom państwa polskiego. […] Przedłużająca się okupacja niemiecka i narastający antagonizm polsko-litewski nie powstrzymały procesu kształtowania się zrębów państwowości polskiej na Suwalszczyźnie”.
„24 sierpnia [1919 r.] niepodległość odzyskały Suwałki. Tego dnia do Suwałk wkroczył, owacyjnie witany, 41. Suwalski Pułk Piechoty. Po I wojnie światowej miasto miało być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczypospolitej”.
Źródło:
- K. Skłodowski, Dzisiaj ziemia wasza jest wolną : o niepodległość Suwalszczyzny, Suwałki 2009.
- J. Buraczewski, Mieszkańcy Suwałk upamiętnili 102. rocznicę odzyskania niepodległości, https://dzieje.pl/wiadomosci/mieszkancy-suwalk-upamietnili-102-rocznice-odzyskania-niepodleglosci [dostęp: 2021.11.03].
- Fot. zbiory Muzeum Okręgowego (Suwałki), aut. fot. Henoch Bernsztein.